SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama

İnternetten SGK Rapor Parası sorgulama işlemini tam olarak anlatmaya başlamadan önce rapor parasının ne olduğuna kısaca değinelim. Rapor parası, çalışan vatandaşların herhangi bir sağlık probleminden dolayı gelir kaybına uğramamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara ödenen ücrettir. Bu ücret sayesinde çalışan kişi hastalandığında ya da sakatlandığında herhangi bir sağlık kuruluşundan çalışamayacağına dair bir rapor aldığı takdirde rapor parasını almaya hak kazanır. Halk arasında rapor parası olarak bilinen bu ödeneğin yönetmelikteki ismi ise “Geçici iş göremezlik ödeneğidir.”

Sosyal Güvenlik Kanunu’nda son yapılan değişikliklere göre 3 temel rapor parası ödeneği vardır.

-Eğer çalıştığınız iş yerinde herhangi bir kazaya maruz kalmışsanız yada yaptığınız işinizden dolayı yakalandığınız bir hastalık varsa yani bir meslek hastalığına kapılmışsanız geçici iş göremezlik raporunu alabilirsiniz.

-Herhangi bir sağlık probleminden dolayı geçici olarak bir hastalığınız olmuşsa bunu raporlaştırmışsanız rapor parasını alabilirsiniz. Bu madde için en önemli madde ise sigorta kaydınız olduğu işyerinizin en son 3 aylık sigorta priminiz ödenmiş olması gerektiğidir.

-Bayan çalışanlar yine çalıştıkları kurumların son 90 günde sigorta primlerinin ödenmiş olması şartıyla doğumlarının öncesinde ve sonrasında ikişer ay olmak kaydıyla toplamda 4 aylık rapor parası alabilirler. Bu süre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda az da olsa değişiklik payı gösterir.

SGK rapor parası sorgulama işlemi internetin henüz bu kadar yaygın olmadığı durumlarda, il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine giderek rapor paralarının sorgulama ve hesaplama işlemlerini yapmak zorunda kalıyorlardı. Oldukça basit bir işlem olmasına rağmen bu işlem için saatlerce beklenmek zorunda oluyorlardı.
2008 yılında yayına geçen e-devlet uygulaması sayesinde artık SGK Rapor Parası Sorgulama gibi birçok sorgumla işlemi vatandaşlar tarafından internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. mustafa aydın diyor ki:

    çocuk parası

Yorum Yaz