E Devlet

E Devlet

Teknolojinin gelişmesi hayatın hemen hemen her alanında etkisini göstermektedir. Bu alanlardan bir tanesi de kuşkusuz kamu binalarında yürütülen işlemlerdir. Çok değil bundan daha 15-20 yıl öncesine kadar birçok küçük çaplı resmi işlemler için ya da sorgulama işlemleri için devlet kurumlarına gider ve saatlerce sıra beklerdik. Yapacağımız işlemler çok basit şeyler olsa bile yoğunluktan dolayı bu sırada beklemek vatandaş olarak birer ızdırap haline gelirdi.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu sorunu çözmek ve kamu binalarındaki iş gücünü azaltmak için başlattığı e-devlet sistemi ile artık birçok sorgulama işlemini ve kamu işlemlerini internet ortamında işyerimizin ve evimizin rahatlığından ayrılmadan yapabiliyoruz.
E-devlet sistemi ilk olarak Türkiye Cumhuriyetinin hemen hemen bütün bakanlıkların veri tabanını tek bir platformda toplayarak yayın hayatına başladı. Adalet Bakanlığı’ndan mahkeme dava dosya sorgulama işleminden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Gelir Testi Sorgulama işlemine kadar bakanlıkların temsilcilik binalarına gitmeden birçok sorgulama işlemi yapılıyordu. Zaman içinde sistem yetkilileri e-devletin hizmet ağını daha da geliştirdiler. Bakanlıkların yanı sıra e-devlet artık belediye hizmetlerini de tek çatı altında toplamayı başladı. Türkiye’deki bütün ilçelerin de bilgi alt yapısı sisteme eklenerek belediyelerde yapılan beyan bilgileri sorgulama, borç bilgileri sorgulama, sicil bilgileri sorgulama, tahsilat bilgileri sorgulama, arsa rayiç değer sorgulama gibi bir çok işlemde artık belediye binalarına gitmeye gerek kalmadan e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor.
Zaman içinde e-devletin genişlemesine etki eden bir diğer değişiklik ise kamuya geniş kapsamda hizmet veren telekomünikasyon şirketlerinin e devlet alt yapısının birer üyesi olmalarıdır. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şifreli kanal, kablolu kanal ve cep telefonlarına ait abonelik ve borç bilgilerini de bu sistem sayesinde herhangi bir yere gitmeden sadece kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile internetten öğrenebilirler.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. mehmet diyor ki:

    Bu sistem gerçekten bizim için bi kurtuluş oldu. yerimizden kalkmadan sorgulama ve borçlarımızı öğrenebilmekteyiz. Zaman harcamadan internetin başında gerçekten çok iyi oldu.

Yorum Yaz