E-Devlet Şifresi

E devlet Şifresi

Resmi sorgulama işlemlerinin son yıllardaki en büyük platformu olan e-devlet kapısı sunduğu olanaklar ve hizmetlerle hem vatandaşların hem de resmi kurumların yükünü büyük oradan azaltmaktadır. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının internet üzerinden kolaylıkla girip kullanabileceği bir sistem olan e-devlet kapısını kullanmak sadece bir şifreye bağlı. E-devlet şifresi adı verilen bu şifreyi kimliğinizle birlikte PTT şubelerinden 1 TL karşılığında alabilirsiniz.
PTT şubesinden alacağınız e-devlet şifresi ile e-devlet kapısını kullanarak birçok bakanlığa ait sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet kapısının en temel kuruluş amacı olan sorgulama işlemlerinin yanı sıra sistem geçirdiği süre içinde kendini sürekli olarak yenilemiş ve geliştirmiştir. Sistemdeki bu değişiklikler ve yeniliklerden faydalanmak içinde yine ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey e-devlet şifresidir.
E-devlet kapısını e-devlet şifresiyle nasıl giriş yapılır?
E-devlet sistemini kullanmak için E-devlet kapısı olarak bilinen turkiye.gov.tr sitesine girmemiz gerekmektedir. Karşımıza çıkan internet sitesinin sağ üst tarafındaki Siteme Giriş butonunu tıklayarak karşınıza çıkan pencereye T.C Kimlik Numaranızı ve E-devlet şifrenizi girin. Ardından e-devlet kapısına girerek burada başta bakanlıklara ait sorgulama işlemleri olmak üzere, belediyeler ile ilgili sorgulama işlemlerinizi ya da kablolu kanal ve telefon işlemlerinize ait sorgulamaları da öğrenebilirsiniz.
Eğer e-devlete acil olarak giriş yapmanız gerekiyor ancak PTT şubesine gidip e-devlet şifresi alma imkanınız yoksa bu yönteme alternatif seçeneklerle de sisteme giriş yapabilirsiniz.
E-devlet şifresine alternatif olan bu seçenekler ise mobil imza, elektronik imza ve TC Kimlik kartı seçenekleridir. Turkiye.gov.tr sitesine girdikten sonra yine sağ üst köşedeki Sisteme Giriş butonunu tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranın üst bölümünde bu seçenekleri görebilirsiniz. Mobil imza ile giriş yapabilmek için ihtiyacınız olan T.C Kimlik numaranız ve telefon numaranız, elektronik imza da ise, önceden tanıttığınız elektronik imzanızı kullanarak giriş yapabileceğiniz imza ve T.C kimlik kartınızı yine önceden sisteme tanıttıktan sonra tarayıcıdan tarama yaparak giriş yapabilirsiniz.

“E-Devlet Şifresi” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir