E-Devlet Giriş

E devlet giriş işlemleri

Yakın geçmişe kadar vatandaşların resmi işler söz konusu olduğunda en çok bunaldıkları noktalardan bir tanesi çok basit işlemler için bile uzun saatler kamu binalarında kuyrukta beklemeleriydi. Artan nüfus oranları ve yetersiz kamu elemanı sayısına bulanabilecek en etkili yöntemlerden bir tanesi bir çok resmi bilgileri internet ortamına taşımaktı.
2008 yılında bir çok bakanlığın ortak ve uzun bir özverili çalışması sonucu bir araya getirilen e-devlet kapısı uygulaması zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. En başta resmi sorgulama işlemleri olmak üzere e-devlet kapısı günümüze kadar kendisini yenileyerek ve geliştirerek geldi.
E-Devlet girişi yapabilmek içinse yapılması gereken işlemler oldukça basit. E-devlet girişi yapabilmeniz için yapılması gereken ene önemli şey PTT şubelerine giderek bir e-devlet şifresi almaktır. Aldığınız bu şifre ile e-devlet kapısının resmi sitesine girerek TC Kimlik numaranızı da girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu giriş sayesinde bir çok sorgulama işleminin sadece bir tık uzağınızda olduğunu fark etmeniz hiç de uzun zaman almaz.
Peki e-devlet girişi yaptıktan sonra hangi işlemleri vatandaşlar tarafından yapılabilir. E-devlet yapısının en temel çalışma prensibi sorgulama işlemleri yapmaktır. Trafik cezasından mahkeme sonuçlarına, vergi borçlarından elektrik faturalarına kadar bir çok sorgulama işlemi internet ortamından kolaylıkla yapılmaktadır.
Herhangi bir ıslak imza ya da resmi bir prosedür gerektirmeyen bir çok resmi işlemin e-devlet girişi ile yapılması hem vatandaşları ağır bir eziyetten kurtarmış olup hem de kamu kuruluşlarındaki iş yükünü büyük oranda azaltmıştır. Bu durum aynı zamanda devletin personel maaş giderlerinde de büyük bir tasarrufa yol açmıştır. E-devlet girişi sayesinde bir aynı adan bir binlerce kişiye yüzlerce hizmet vermek son yıllarda resmi kurumlar için yapılan en büyük atılımlardan bir tanesidir.

“E-Devlet Giriş” için 4 yorum

  1. e-devlet giris sifresini nasil alabilirim, Paris’te oturuyorum.
    Paris BasKonsoloslugumuzdan alabilirmiyim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir