Adres Kayıt Sistemi Sorgulama(MERNİS)

Adres Kayıt Sistemi Sorgulama(MERNİS)

Her Türkiye vatandaşının bildiği gibi artık ülkemizde bir çok devlet işleri internet üzerinden yapılıyor. Bu hem vatandaşlarının zaman tasarrufu açısından hem de resmi dairelerde çalışan insanların iş yükünün azalmasından dolayı çok etkili uygulamalar zinciri oluşturmuştur. SSK sorgulamadan,emekli maaşı ve günü hesaplamasına kadar, haciz sorgulamadan fatura sorgulamaya kadar bir çok sorgu işlemi artık internet üzerinden yapılmaktadır. Bu uygulamalardan bir tanesi de adres sorgulama uygulamasıdır. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alt yapısı hazırlanan sistem de sadece TC Kimlik Numaranızı girerek ve güvenlik sorusunu doldurarak karşınıza çıkan İl/İlçe Merkezi, Belediye Adresi ve Köy Adresi seçeneklerinden size uygun olanı tıklayarak adres sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

İşinize yarayacak uygulamalardan biri de MERNİS uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde adres kayıtları hakkında detaylı bilgilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Aktif olarak kullanılan Adres Kayıt Sistemi Sorgulama(MERNİS) sayesinde işlemleri yaparken kazanacağınız zamanınızı farklı yönlerde değerlendirebilirsiniz. En iyi hizmetlerin daha hızlı ve daha seri yapıldığı e devlet sistemlerinin hizmetlerinden biri olan bu hizmet sayesinde gözünüz arkada kalmayacak, daha fazla uğraşmayacaksınız.

Nüfus idarelerince tutulan nüfus kütüklerinde kişilerin kimliğine ilişkin“isim, soyisim, anne-baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve nüfus olaylarına ilişkin bilgiler” ile kişinin kaydına ulaşılmasını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve kayıtlı olduğu yere ilişkin il, ilçe, köy, mahalle, ten, ev gibi bilgiler yer almaktadır.

Nüfus hizmetlerindeki işlemleri basitleştirmek ve bürokrasiyi azaltmak suretiyle, hizmette hız ve verimliliği sağlamak amaçlanarak “Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNIS)” uygulamaya konulmuştur.

 

ADRES KAYIT SİSTEMİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz